Osobnosti Osobnosti

Lošonský, Michal

Michal Lošonský

režisér, novinár, publicista

*28. 4.1925Malé Brestovany

Narodil sa 28. apríla 1925 v Malých Brestovanoch, v rodine poštmajstra, ako deviate dieťa. Neskôr žili v Modre a Trnave. Keďže otec slúžil v rakúskej armáde, mali málo finančných prostriedkov. O rodinu sa obetavo starala matka.

Michal Lošonský študoval na Gymnáziu Jána Hollého v Trnave, kde sa formoval jeho pohľad na svet. Už ako Študent sa angažoval v Trnavskom divadle, čo mu zazlievali niektorí profesori biskupského gymnázia. Preto bol nútený zmeniť školu v Trnave, aj v Trenčíne bol umelecky činný. Založil stály divadelný ochotnícky krúžok Nová scéna, inscenoval pásmo poézie Od poroby k slobode, Stodolovu hru Kráľ  Svätopluk a pripravoval Achardovu hru Život je krásny. Polícia však začala sledovať študentov, ktori sa vo voľbách 1946 angažovali za Demokratickú stranu a Šírili heslo: „Kresťanstvo je viac ako raj na zemi', Štátna bezpečnosť vyšetrovala aj Michala Lošonského.
V roku 1946 odišiel Michal Lošonský do Prahy Študovať  réžiu na Akadémiu múzických umení a zároveň estetiku a dejiny umenia na Karlovu univerzitu. Spolu s inými Slovákmi tu oživoval pražskú ochotnícku scénu slovenskými hrami pod patronátom Živeny. V tradícii pražského spolku slovenských akademikov Detvan sa schádzali viacerí študenti v byte Lošonského a diskutovali o umení. V roku 1948 bol Michal Lošonský prinútený, ako aj mnoho ďalších študentov, prerušiť štúdium a po „víťaznom februári" nadviazal kontakty s kresťansky a demokraticky orientovaným hnutím.
V roku 1949 emigroval do zahraničia. V štúdiu pokračoval na univerzite v rakúskom Innsbrucku. Spolu s inými emigrantmi organizoval svojpomocnú službu pre obete stalinizmu a pomáhal dostať sa za hranice prenasledovaným ľuďom, najmä kňazom a členom roztrhnutých rodín. Nejaký čas spolupracoval s hnutím Biela légia a keď, začala vysielať rozhlasová stanica Slobodná Európa v Mníchove, zamestnal sa tam v roku 1953 ako režisér, neskôr ako redaktor mnohých rozhlasových seriálov, rozhlasových pásiem a zároveň píše verše, úvahy a fejtóny do exilových časopisov. Je tiež redaktorom pravidelných relácií Kompas, Slovenské fórum, Divadelné Čriepky a Slováci v zahraničí. Do zásuvky píše filmové scenáre a divadelné hry. Veršami, glosami, recenziami a esejami prispieva do rôznych slovenských časopisov doma i v zahraničí.
V roku 1990 odišiel zo Slobodnej Európy, ale každú nedeľu sa prihovára poslucháčom pod starým pseudonymom Michal Želiar na témy časové a nadčasové. S manželkou Vierkou, rodenou Suchou, majú tri deti: Michala, Juraja a Zuzanu. V súčasnosti žijú v Tirolsku, kde sa spoločne venujú svojim vnúčatám.